איך להתמודד עם פרידה בחמישה שלבים חמשת שלבי הפרידה והמשמעות של כל אחד מהם

חווית הגירושין היא נקודת משבר בחייו של האדם. זוהי תקופה מטורפת, שמרגישה כמו רכבת הרים. יום אחד מרגישים בתחתית, רואים את הכל בשחור ולא מוצאים בדל תקווה, וביום שעקבותיו מרגישים מועצמים ואפילו מחכים לעתיד ולטוב שהוא יביא איתו לאחר הגירושין.
מן הסתם זו תקופה שמלאה בפעולות טכניות שצריך לעשות – ההליך המשפטי או הגישורי, טיפול בילדים ודאגה לשלומם, הפרדת בתים ועוד אלף דברים... חשוב בדרך לתת מקום לתהליך הרגשי שאתם עוברים ולזכור שמדובר בתהליך של אבל לכל דבר – אבל על הזוגיות, אבל על המשפחה במתכונתה הנוכחית, אבל על מי שהייתם ואבל על מי שלא הייתם. במאמר כאן אני מתארת לכם את 5 שלבי האבל ומעניקה להם כלים לעבור אותם.

טרם החלטה להיפרד

בשלב שלפני ההחלטה אחד מבני הזוג או שניהם מגיעים לתובנה כי כל מה שסופר על זוגיות, משפחה, בית, ילדים שונה מאוד מהמציאות בהם הם חיים. הם מתחילים לחוש חוסר שביעות רצון, אכזבה וחרטה מהדרך בה הזוגיות מתנהלת. עוצמת הקונפליקטים הולכת וגוברת, התקשורת לקויה והאינטימיות כמעט ואיננה. 
התובנה – במצב הקיים לא ניתן להמשיך לחיות .

שלב ההלם

אצל אחד מבני הזוג מתגבש רעיון הוא/היא משתף את הצד האחר בתחושותיו לגבי הקשר ואת רצונו להבאת הקשר לכדי סיום.

שלב סערת הרגשות

מדובר בשלב רגיש מאוד, אשר מלווה בהרעדה רגשית חזקה מאוד. לכל אחד מבני הזוג, עולים וצפים זיכרונות מהעבר, וכאשר "נופלת" התובנה של הצד השני, מתעוררות מריבות סתמיות והאשמות הדדיות. 
יהיה כעס כלפי הצד השני, מדוע הוא עושה את הפעולה של פירוק הזוגיות ופירוק המשפחה.יהיו עליות ומורדות בסערה הרגשית. לעיתים אף עולה רגש של ספק, אולי זה לא נכון ואולי נדמה כי זה הפיך אולי זה חלום ואולי זה לא לגמרי אמיתי.

שלב דיס אורגניזציה וייאוש

בן/בת הזוג מבינים כי ההחלטה של הצד השני היא מוחלטת ואין כבר תקווה שמשהו חוזר למצב הקודם וקיים ייאוש שלא ניתן להחזיר את המצב לקודמות ולכן, כל אחד מבני הזוג פונה לקבלת יעוץ מגורם שלישי כמו: משפחה, חברים, עו"ד. התקופה הזו עבור בני הזוג היא תקופה מאוד מאתגרת, של האבקות הולכת וגוברת בין שני הצדדים, אשר לעיתים מובילה את בני הזוג והמשפחה כולה למחוזות לא רצויים, תוך פגיעה בילדים, אשר מסתיים לאחר מאבק ארוך בבתי המשפט וגובה מהצדדים מחיר נפשי וכלכלי גבוה מאוד.

שלב התארגנות מחדש

בני הזוג מבינים כי מדובר בתחילתו של הליך סיום הנישואין באופן פורמלי. צד אחד מבני הזוג עוזב את הבית לטובת מגורים בנפרד. התא הגרעיני הופך לתא דו גרעיני, מעבר ממשק בית אחד ויחיד לשני משקי בית שונים. זהו השלב שבו ברור שפירוק המשפחה הוא מוחלט וגמור, וזה שלב התארגנות מחדש. בתקופה זו, הצדדים חווים תחושת חופש, אופטימיות זעירה של ימים טובים בדרך מורגשת והתרוממות רוח.

השלב שלאחר הגירושין

השקט שאחרי הסערה, הצדדים מתקדמים בחזרה לתא משפחתי וליצירת קשרים חדשים וחידוש קשרים ישנים, הצדדים בונים את משק הבית שלהם ( במידה ויש ילדים) ואת היחסים איתם  בשלב זה, נבנה מחדש הביטחון העצמי שבדרך כלל נפגע והתמודדות עם אתגרים נוספים אשר נוגעים הן בפן הרגשי והן בפן המעשי. כאשר שני הצדדים פנויים רגשית לבניית יחסים בינאישיים חדשים. אזי נראה כי שלב הפוסט גירושין הגיע לקיצו, הם הסתגלו באופן מלא למצב החדש.

ובנימה אישית

אני יודעת שאתם נמצאים בנקודה כאובה ומבלבלת בחייכם. מדובר על רצף של החלטות לא פשוטות. 
כמי שחשופה לתהליכי גירושין, ברור לי כי גישור היא הדרך הקלה והטובה יותר, כשהיא אפשרית. 
כדי לעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה, אני מזמינה אתכם להתקשר אליי לשיחת יעוץ לא מחייבת. 
ניתן להתקשר בנפרד, אך במידת האפשר אני ממליצה שננהל את השיחה יחד עם שני בני הזוג. 
מלאו פרטים ואצור אתכם קשר בהקדם

עדכונים ומאמרים