איך לשמור על אופטימיות וחוסן נפשי במשבר? מה עושים עם משברים בתהליך

כל אחד מאתנו חווה איזשהו מקרה בחיים, דבר מה מלחיץ, לא פשוט אשר מרגיש עבורו בור עמוק באדמה. לכל אחד, יש את החוויה שלו, את האובדן שלו, את הפרידה שלו. חלקנו מופתעים וחלקנו ידענו שזה שם, הכתובת היתה על הקיר ולא רצינו שתגיעה. לחלקנו מדובר באירועים שמחים, אך הלחץ מהתמודדות ומספר המשימות שעלנו לבצע בשביל ליישם, גדול מאוד. ריכזתי עבורכם את מספר הצעות לפתח את החוסן הנפשי הדרוש בכדי לעמוד באתגר.
 

תראו את האור בקצה המנהרה


תנסו ולו במקצת לעצום את העיניים ולנסות לדמיין את החיים , עוד חודש מהיום עוד שנה מהיום , הדברים יראו יותר טוב. קחו את הדברים לאט ובזהירות, תנו מקום לרגש, תנו מקום לכאב, כי עוד שנה מהיום, יהיה יותר קל לנשום, הכאב יהיה עמום יותר, מתון יותר ואולי אפילו תוכלו להסתכל אחורה ולהיות גאים על הדרך שאתם עושים, הדברים שאתם מתמודדים עם המצב.

תפתחו את הלב בפני הקרובים אליכם


סביבכם יש אנשים שאוהבים אותכם ודואגים לכם ומבקשים לסייע לנו בשעות הקשות. דברו על המשבר, הבינו את הכאב ונסו להגיע לתובנות . דברו עם החברים והמשפחה על הכאב ומה הבעיות שנוצרות והקשיים בהם אתם נמצאים. 

האצילו סמכויות


החברים יכולים לעזור לא רק מנטאלית גם פיזית במקומות שאינכם פנויים להם עכשיו ויכולים לעזור להמשך החיים שלכם. השענו על הקרובים אליכם: בקשו מהם לקחת את הילדים לבית הספר, לעזור להכין אוכל או אפילו לנקות . אם ישנו סידור שאיננו בר-דיחוי, תבדקו אם מישהו קרוב אליכם פנוי לבצע אותו עבורכם.

אפשרו לעצמכם להתפרק לפעמים


אפשרו לעצמכם לבכות ולרוקן את מצבור המתחים שנאגרו, גם אם אתם מצליחים להיות תחת פרופורציה במהלך היום, לשמור על ארשת פנים נעימה, לדבר עם כולם , להינות מהיום ואז לשוב הביתה, להיזכר ולבכות, זה בסדר גמור. לפעמים בכי איננו אפילו צורה של התאבלות, כי עם צורה של שחרור.

נסו לשמור על גישה חיובית


נסו לשמור על אופטימיות לאורך כל התהליך. גם אם מדובר באירוע שעשה לכם חושך בעיניים, או מבחינתכם, העולם נעצר. חשוב לאסוף את עצמנו ולומר לעצמנו מה המטרות שלי "אני יודע שקשה לי כעת , אבל בסוף זה יעבור , יש לי הרבה חברים ומשפחה שאוהבים אותי, אני לא לבד. יש לי חיים מלאים מעבר למה שקרה/עומד לקרות לי ואני אצליח להתמודד עם זה כמו שצריך כי אני לא לבד". הקפידו לזכור את התכונות החיוביות שלכם כדי להעלות את הבטחון העצמי שלכם, לזכור שאתם איתנים ובאפשרותכם להתמודד עם כל אתגר.

אל תזניחו את עצמכם


כאשר אנחנו סובלים ממשבר, אנחנו כל כך עסוקים בו, שאנחנו לא מטפלים בעצמנו. אנו מפסיקים לאכול, לסדר את השיער, להתגלח, ללבוש בגדים נקיים, להתקלח, לא מצליחים לישון וכדומה. לכן, בשעת משבר כדי שנקפיד לדאוג לעצמנו לאכול כמו שצריך, להתקלח, נדאג לדבר עם חברים גם על המשבר בו אנו מצויים וגם לצחוק קצת ונמשיך בעבודתנו כאילו כלום לא קרה- אנו נצליח לקבל תמונה מעט יותר יפה של החיים שלנו כעת, נוכיח לעצמנו כי אנו חזקים כי אנו מתפקדים כראוי למרות המשבר ונחוש גאווה אישית. באופן כללי, כאשר אנו מטפלים בעצמנו, אנו יכולים להסתכל במראה ולחייך- תחושות שובע, ניקיון ונחת לאחר שינה מוסיפות אנרגיות טובות למצב שלנו בדיוק מה שאנו זקוקים לו כעת.

תראו את האור בקצה המנהרה


תנסו ולו במקצת לעצום את העניים ולנסות לדמיין את החיים, עוד חודש מהיום עוד שנה מהיום, הדברים יראו יותר טוב. קחו את הדברים לאט ובזהירות, תנו מקום לרגש, תנו מקום לכאב, כי עוד שנה מהיום, יהיה יותר קל לנשום, הכאב יהיה עמום יותר, מתון יותר ואולי אפילו תוכלו להסתכל אחורה ולהיות גאים על הדרך שאתם עושים, הדברים שאתם מתמודדים עם המצב. בנימה אישית- אין ספק כי זו התקופה המתאגרת ביותר בה אתם נתקלים. תנו לכם להיות שם, להרגיש אותה, לכאוב אותה ולאסוף את כל הרסיסים ולהתחיל לאט ובטוח לבנות הכל מחדש, זה אפשרי , תאמינו בעצמכם ותסמכו עליכם, כי רק אתם מסוגלים.

עדכונים ומאמרים